انواع روش های شستشوی نمای ساختمان

سندبلاست چیست و چه کاربردهایی دارد
سندبلاست چیست و چه کاربردهایی دارد؟
می 10, 2019
آب بندی نمای ساختمان چگونه است
آب بندی نمای ساختمان چگونه است؟
می 13, 2019
انواع روش های شستشوی نمای ساختمان

انواع روش های شستشوی نما

روش آویزان شدن از طناب

یکی از صحنه های آشنا برای همگان هنگام شنیدن نماشویی، آویزان شدن افراد از بالای ساختمان با طناب و تمیز کردن آن است. آویزان شدن با طناب یکی از روش های شستشو در ساختمان های بلند است. از مزایای این روش می توان به کاهش هزینه ها اشاره کرد. با استفاده از این روش دیگر نیازی به استفاده از داربست یا ابزارآلات پیشرفته نیست. این روش باید توسط افراد متخصص و ماهر صورت پذیرد در غیر این صورت ممکن است با عوارض مالی و جانی همراه شود.

استفاده از داربست

گاهی برای شستشوی نما از داربست نیز استفاده می شود. استفاده از داربست برای نماشویی این روزها کم تر مورد استفاده قرار می گیرد و تنها در مواردی که چاره ی دیگری نیست از داربست ها استفاده می کنند. این روش معمولاً دارای هزینه ی زیادی است.

واترجت

واترجت ابزاری برای برش کاری یا شستشوهای مخصوص است. خروج آب از واترجت به وسیله یک خروجی کوچک و با سرعت بسیار زیاد صورت می گیرد و به همین دلیل آب خارج شده با فشار زیادی به سطوح مورد نظر برخورد می کند. استفاده از واترجت عموماً برای اکثر نماها مناسب است. برای استفاده از واترجت، نما باید خوب آب بندی شده باشد و آلودگی از میزان مشخصی بیش تر نباشد.

واتر سندبلاست

این دستگاه زمانی مورد استفاده قرار می گیرد که سطح مورد نظر به دلیل رسوب و سختی توسط واترجت تمیز نشوند. ماده ی خارج شده از واتر سندبلاست مخلوطی از آب و سیلیس می باشد. بسته به نوع نما و میزان کثیفی از سیلیس با دانه بندی های مختلف استفاده می گردد. برای استفاده از سندبلاست از یک مخزن، کمپرسور، شلنگ، نازل و لباس مخصوص استفاده می شود. از این دستگاه معمولاً برای شستشوی نماهای آجری و سیمانی استفاده می گردد.

شستشوی انواع نما

شستشوی نماهای شیشه ای

شستشوی نماهای شیشه ای به دلیل حساسیت آن همواره کار حساس و دشواری بوده است. از آن جایی که شیشه، هم دید از داخل به بیرون را پوشش می دهد و هم نمای ساختمان است، باید شستشو شده و تمیز گردد. استفاده از روش های قدیمی و سنتی شستشوی نماهای شیشه ای را تقریباً غیرممکن می کند. اما به وسیله ی استفاده از دستگاه های مخصوص نماشویی می توان در هزینه ها صرفه جویی کرده و خطرات را کاهش داد. املاح و ناخالصی های آب در دستگاه نماشوی گرفته می شود و همین امر سبب می شود تا لکه روی شیشه های شسته شده وجود نداشته باشد. دستگاه های شستشوی نما دارای قطعات مختلفی هستند که شتسشوی نماهای شیشه ای حتی در ساختمان های بلند را ممکن می سازند. دستگاه های نماشوی در دو نوع شتسشوی درونی و بیرونی وجود دارند. دستگاه های شستشوی درونی دارای میزان کمتری برای پاشش آب هستند و لنزهای شستشوی ۲٫۵ تا ۱۰ متری دارند. دستگاه های شستشوی بیرونی دارای قدرت پاشش بیش تری هستند و می توان از لنزهای مختلفی تا ۲۱ متر در آن ها استفاده نمود.

شستشوی نما

شستشوی نمای کامپوزیت

شستشوی نمای کامپوزیت در سه دسته قرار می گیرد.

  • آلودگی های کم: در صورتی که نمای کامپوزیتی ۳ تا ۶ ماه قبل شسته شده و در نقطه ی پر تردد شهر قرار نگرفته باشد می توان به وسیله ی دستمال های نانو و مواد شوینده آن را تمیز کرد.
  • آلودگی های متوسط: اگر از آخرین شستشوی نمای کامپوزیتی ۶ تا ۱۵ ماه گذشته باشد (با توجه به مکان قرارگیری بنا) ابتدا گرد و غبارها به وسیله ی روش طناب یا به وسیله ی واترجت پاک می شود و در مرحله ی بعد نما به وسیله ی دستمال های نانو و مواد شوینده پاک می گردد.
  • آلودگی زیاد: در صورتی که بیش از ۱۵ ماه از آخرین شستشوی نما گذشته باشد علاوه بر مراحل صورت گرفته در آلودگی های متوسط باید از پولیش نیز استفاده نمود.
شستشوی نما

شستشوی نماهای آجری

برای شستشوی نماهای آجری باید از سیلیس که نوعی ماسه بادی است استفاده نمود. استفاده از سیلیس باعث می شود لایه برداری از آجر هر چه بهتر صورت گیرد. علاوه بر این برای شستشوی نمای آجری باید از دستگاه واترجت یا واتر سندبلاست استفاده کرد. آب به تنهایی نمی تواند جرم ها و کثیفی های موجود در نماهای آجری را از بین ببرد. استفاده از سندبلاست و سیلیس در مواردی باعث آسیب رسیدن به نماهای آجری می شود. بنابراین امروزه از مواد نانو برای تمیز کردن نماهای آجری استفاده می شود که بدون ایجاد خدشه در نما، آن را مثل روز اول تمیز می کند. برای استفاده از مواد نانو برای شستشوی نمای آجری بهتر است در ابتدا به وسیله ی آب و برس نما را یک بار تمیز کرده و سپس به وسیله ی برس مواد نانو را روی نما بزنیم. بعد از گذشت ۱۶ دقیقه به وسیله برس پلاستیکی و آب، مواد نانو را از روی نما پاک می کنیم.

تماس با ما